
Радіатор опалення – це загальна назва, що застосовується до цілого класу нагрівальних приладів, що функціонують завдяки теплоносію, що циркулює каналами всередині їх корпусів. Як такий теплоносій часто виступає підігріта вода, але в деяких випадках ним може бути і одна з рідин, що не замерзає при низьких температурах. Принцип роботи кімнатного радіатора будь-якої класичної модифікації полягає в тому, що теплова енергія рідини, що проходить через нього, передається спочатку його корпусу, а потім і повітря в приміщенні, завдяки чому всередині підвищується температура. Незважаючи на те, що радіатори, також часто звані просто батареями для опалення, застосовуються вже понад півтора століття, їхня популярність і затребуваність залишаються незмінними, навіть, незважаючи на появу багатьох інших видів альтернативних нагрівальних приладів.
Секрет настільки тривалої присутності радіаторів на ринку, а також майже в кожному будинку досить простий – і полягає у поєднанні доступності, ефективності та тривалому терміну експлуатації даних пристроїв. Тож не дивно, що у нашому кліматичному поясі з тривалими холодними періодами, що тривають майже по півроку, опалювальні батареї є, без перебільшення, незамінними. Цікаво, що за більш ніж 150 років використання майже не змінився і описаний вище принцип роботи батарей. Зате змінилися абсолютно всі інші характеристики - починаючи від нових матеріалів та варіантів підключення (установки), до дизайну та тепловіддачі.Тому, щоб правильно вибрати радіатор опалення в квартиру або будинок, необхідно ознайомитися з характеристиками та особливостями різних модифікацій цих корисних виробів, які описані нижче.
Матеріали радіаторів опалення
Як було зазначено раніше, побутові батареї виробляють із чотирьох металів – чавуну, сталі, алюмінію та, рідше, міді. У свою чергу, радіатори, в конструкціях яких присутні одразу два різновиди металів – алюміній та сталь, називаються біметалевими. Далі наводяться короткі характеристики кожного виду радіаторів, що дозволяють визначити їхню відповідність для певної системи опалення та експлуатаційних умов:
Радіатори з чавуну – цей найстаріший вид батарей ще кілька десятиліть тому був найпоширенішим у квартирах та будинках нашої країни. Але і в наш час ці пристрої не стали частиною історії, навіть, незважаючи на появу великої кількості аналогів з більш сучасних матеріалів. Запорука настільки вражаючою та тривалою затребуваністю – значні переваги батарей з чавуну, які не знають рівних за корозійною стійкістю та довговічністю. Дані нагрівачі просто ідеально підходять для вітчизняних централізованих систем обігріву з теплоносієм досить низької якості та нерідкими потенційно аварійними ситуаціями. Чавунним радіаторам не страшні перепади тиску, повітряні пробки, підвищений лужний склад води, наявність у складі частинок іржі і навіть невеликі гідроудари. Крім того, завдяки високій інерційності вони довго зберігають тепло навіть, якщо припиняється циркуляція теплоносія.А основними недоліками цих виробів є лише потреба в тривалому прогріві, велика вага і складність монтажу. Ще один мінус – це не надто естетичний дизайн традиційних моделей, що потребують частого фарбування;
Радіатори зі сталі – другий вид батарей, що давно набув значного поширення в нашій країні, і залишається дуже популярним і зараз. Запорукою незмінно високих продаж цих пристроїв є доступна вартість, властива їх різноманітним панельним модифікаціям. Винятки – тільки трубчасті батареї зі сталі, що витримують великий тиск і створені для прикраси інтер''єрів, а також секційні сталеві нагрівачі, що рідко зустрічаються і стоять дорого через складну технологію виробництва. Що стосується найпоширеніших панельних сталевих радіаторів, то їх плюси полягають у естетичному зовнішньому вигляді, швидкій прогріваності, різних видах підключення, малій вазі та у відмінній тепловіддачі. Але, на відміну від чавунних, у цих виробів чимало і мінусів, виражених у страху гідроударів, високого тиску та кисню у воді, що призводить до внутрішньої корозії. Крім того, панельні нагрівачі-пластини не можна модернізувати шляхом зменшення чи збільшення кількості секцій. Відповідно, дані вироби добре підходять для автономних систем опалення і відносно погано – для вітчизняних централізованих;
Радіатори з алюмінію – сучасний вид секційних батарей, що з''явився на українському ринку відносно недавно, та швидко завоював значну популярність. Ці пристрої справді мають чималу кількість переваг, серед яких - висока тепловіддача, мала вага, легкість установки, відносно невеликі габарити та гарний зовнішній вигляд. Але це ще не все. Батареї з алюмінію не потребують великої кількості теплоносія для ефективної роботи і відмінно поєднуються з регуляторами температури, завдяки мінімальній інерційності. Всі ці плюси зробили такі нагрівачі майже універсальними у використанні, що дозволяє застосовувати їх як у складі централізованих, так і автономних систем обігріву. Хоча останні все ж таки є кращими, оскільки у алюмінієвих радіаторів цілком закономірно є і мінуси. При цьому прояв більшої частини з них провокує саме погану якість теплоносія, це - корозія, що викликається лугом, і схильність до газоутворення, додатково - чутливість до гідроударів і перепадів тиску, а також можливе утворення протікань між секціями;
Радіатори з біметалу – ймовірно, найкращий тип батарей з урахуванням робочих умов більшості українських опалювальних мереж централізованого типу. Головна перевага цих пристроїв полягає у подвійній конструкції їх секцій, кожна з яких має сталеві трубки-канали, оточені алюмінієвою оболонкою. У єдиний нагрівач необхідної довжини вони, як і їх алюмінієві аналоги, з''єднуються за допомогою різьбових з''єднань.Таким чином, в батареях з біметалу теплоносій циркулює по міцних сталевих каналах, стійких до утворення іржі, гідроударів та перепадів тиску. У свою чергу, оребрена алюмінієва оболонка кожної секції забезпечує високу тепловіддачу, яка лише трохи поступається цільноалюмінієвим аналогам. Все перераховане дозволяє біметалевим радіаторам служити 20-30 років, що майже порівняно з довговічністю чавуну, а також витримувати тиск до 40-50 атм. Неважко здогадатися, що такі нагрівачі чудово підходять для централізованих систем обігріву багатоквартирних будинків. А недоліків у них лише два – це чутливість до кисню у воді, що викликає корозію, та висока вартість;
Радіатори з міді – досить рідкісний на вітчизняному ринку вид опалювальних приладів, які вважаються кращими серед інших аналогів. Недоліків у них практично немає, за винятком дуже високої ціни, зате плюсів дуже багато. Ці пристрої виготовляють із цільних мідних трубок, доповнених мідним ребра, і укладених у корпус з алюмінію або навіть дерева. В результаті виходить максимально ефективний опалювальний прилад. Батареї з міді за своєю теплопровідністю перевершують алюмінієві у 2 рази, а сталеві та чавунні – майже в 5 разів. Також вони мають низьку інерційність, дуже швидко нагріваються і так само швидко прогрівають повітря в приміщенні, що робить їх ідеальним для спільного використання з терморегуляторами. Більше того, для роботи мідних радіаторів потрібно зовсім мало теплоносія, який не обов''язково прогрівати навіть до високої температури.Зрозуміло, корозія цьому металу також майже не страшна, і на відміну від алюмінію, він не витончується з часом під впливом агресивного теплоносія. Таким чином, більш відповідного для суворих вітчизняних умов роботи металу і виду радіаторів просто не існує.
Такі короткі характеристики найпоширеніших і найпопулярніших радіаторів для квартир та будинків. Як видно з їх описів, подібні вироби не є універсальними у застосуванні, і виявляють свої найкращі якості тільки в певних робочих умовах, про що потрібно завжди пам''ятати. Нижче розглядаються інші важливі нюанси підбору радіаторів, які необхідно знати, щоб купити батареї оптимального типу.
Принципи вибору радіаторів опалення
Підбір опалювальної батареї завжди слід починати з аналізу її сумісності з конкретною мережею обігріву. Насамперед, потрібно знати – чи радіатор працюватиме у складі модернізованої системи, чи системи, яка конструюється з нуля. Від цього залежатиме не тільки ефективність обігріву, але й довговічність вибраного виробу, оскільки описані вище характеристики радіаторів вказують на сумісність кожного виду з різними мережами подачі тепла. Максимально допустимі – температуру та тиск у системі необхідно обов''язково звіряти з аналогічними параметрами, що завжди вказуються в паспорті кожного радіатора. Додатково можна також з''ясувати інерційність приладу та оптимальний склад теплоносія, який не зашкодить матеріалу, з якого він виготовлений.
Якщо нагрівачі підбираються для оновлюваної централізованої мережі, прокладеної в квартирі, оптимальними варіантами для неї стануть чавунні та біметалічні радіатори. Все тому, що в Україні для таких міських систем характерні різкі перепади тиску та температури та циркуляція забрудненої води. Алюмінієві та сталеві батареї також часто встановлюють у квартирах, але їх майбутні власники повинні усвідомлювати ризик того, що при подачі неякісного теплоносія термін їхньої служби значно скоротиться.А якщо в централізованій системі опалення при її запуску перед початком робочого сезону або після усунення аварій періодично виникають ще й гідроудари, цього радіатори з алюмінію і стали не можуть перенести, оскільки моделі деяких іноземних виробників на таке просто не розраховані. Тобто гроші на них будуть витрачені даремно.
Саме тому алюмінієві та сталеві побутові радіатори варто застосовувати у складі автономних мереж обігріву, встановлених у приватних будинках чи квартирах – за наявності сучасних загальнобудинкових котелень. У цьому випадку існує гарантія того, що теплоносій, що надходить в батареї, виявиться добре підготовленим, і не буде приводити до їх передчасного зносу. Зрозуміло, за бажання радіаторами для заміського будинку можуть успішно стати і чавунні або біметалічні нагрівачі, але їх використання є недоцільним через високу інерційність та високу ціну, відповідно. Зате радіатори з алюмінію та сталі, навпаки, можна буде використовувати разом із регуляторами температури, оскільки вони охолоджуються та нагріваються дуже швидко. Тобто, дозволяють зручно встановлювати комфортний рівень прогріву приміщень.
Що ж до найголовнішої характеристики будь-якого радіатора – його теплової потужності, то вона завжди підбирається за площею приміщення, яке конкретний прилад обігріватиме. Для визначення точного значення необхідної потужності використовуються спеціальні формули та таблиці. Однак, у побутових умовах часто застосовується і приблизний розрахунок, різні методики виконання якого легко знайти в Інтернеті.Що стосується інших параметрів батарей, зокрема - їх вартості, габаритів, типу підключення або дизайну, то тут жодних спеціальних рекомендацій не існує. Кожен власник будинку, квартири чи офісу може самостійно підібрати той варіант, який вважає оптимальним. Потрібно тільки відзначити, що дуже дешеві радіатори купувати не рекомендується, оскільки їхня якість може виявитися дуже низькою.
Продаж радіаторів опалення
Купити радіатори опалення будь-яких видів у Харкові, у будь-який зручний час, та з доставкою у різні регіони України, можна в інтернет-магазині "ATROPOS". У нашому асортименті постійно присутні високоякісні та фірмові вироби найвідоміших виробників із майже двох десятків країн світу. До послуг наших шановних клієнтів також є зручна система підбору за допомогою фільтрів. А у разі виникнення будь-яких питань щодо покупки радіаторів, на них завжди готові відповісти наші менеджери. Радіатори опалення, ціна яких залежить від їхнього матеріалу, теплової потужності та бренду - це вже не тільки звична для всіх класика, але і втілення сучасних технологій, покликаних, як і завжди раніше, створювати комфортний мікроклімат у житлах навіть у найхолодніші місяці.